Každý má na problematiku uprchlictví nějaký názor, ale jen málokdo se jej nebojí prezentovat veřejně. Umělci si mohou při tvorbě písní a vidoklipů dovolit být otevření, a proto toto téma zahrnují do své tvorby a bez obalu v ní obviňují společnost z pokrytectví.
V umění a hudbě se často odrážejí palčivé společenské otázky a v případě uprchlické krize tomu není jinak. Vyjadřují se k ní zpěváci, kteří sami uprchlíky byli a nyní jsou „za vodou“, nebo umělci žijící od narození v politicky a společensky stabilních zemích. Ale protože mají pochopení pro nástrahy, kterými si uprchlíci prošli, snaží se o osvětu prostřednictvím své tvorby.
Je zbytečné tvrdit, že všichni, kdo do Evropy přicházejí, sem utíkají před válkou. Ale nám nepřísluší právo určovat, kdo si pomoc zaslouží a kdo ne. Ale současným trendem je generalizování na základě několika špatných zkušeností. Proto mnozí zpěváci apelují na emoce posluchačů, aby se zamysleli sami nad sebou a nebyli lhostejní, protože se jich cizí problémy zdánlivě netýkají. Rap a hranice
Suverénně největší diskuzi vyvolal videoklip Borders (Hranice) britské rapperky Mathangi Arulpragasam, vystupující pod pseudonymem M. I. A., ve kterém se plaví na voru přeplněném uprchlíky. Rapuje o tom, kam se poděly naše hodnoty, naše sny a to, že jsme sami zabezpečení, neznamená, že bychom měli do uprchlíků „kopat“. Mladí muži ve videu šplhají na ploty obehnané ostnatými dráty a posedávají na kamenech zabalení do přikrývek s vrstvou staniolu. M. I. A. na sebe ovšem neupozornila pouze zpracováním a vzkazem, který klip přináší, ale i tím, že na sobě má dres francouzského fotbalového týmu Paris Saint-Germian u kterého si modifikovala logo hlavního sponzora. Z Fly Emirates udělala Fly Pirates, čímž chtěla upozornit na skutečnost, že uprchlíci nejsou stejní jako nechvalně známí somálští piráti. Lidé utíkající před válkou jsou podle jejího vyjádření pro web noisey.vice.com ti „cool“. Vedení klubu už raperku obvinilo, že poškodila jeho jméno a mnoho verzí videoklipu se už dále nesmí promítat. Fotbalový klub se všemožně snaží od uprchlické problematiky distancovat, přestože několik z jeho hráčů je druhou generací původně afrických uprchlíků. My vás vyslyšíme
„Nikdo neposadí děti do voru, dokud voda není bezpečnější než zem,“ tak zní jedna z prvních vět, kterými začíná videoklip australské rockové skupiny Crowded House s názvem Help is coming (Pomoc přichází). Svou solidaritu s uprchlíky v něm vyjadřuje britský herec Benedict Cumberbatch, známý z televizního seriálu Sherlock, když vzkazuje prchajícím lidem: „My o vás víme, my vás vyslyšíme. Pomoc je na cestě.“ Crowded House vsadil na jinou kartu než rapperka M. I. A., která v klipu měla pouze dospělé muže. Celé jejich video je plné vystrašených dětí, naříkajících matek a záběrů z uprchlických táborů, což v člověku, ať už chce či ne, vzbudí nějaké emoce. Tento videoklip mi velmi připomíná video z 90. let s názvem Tell me why (Řekni mi proč) od skupiny Genesis. To bylo také zaměřeno na utrpení převážně dětí zasažených válkou, a na pokrytectví lidí, kteří se vymlouvají, že nemají, jak by pomohli. V minulosti se v hudbě objevovala hlavně humanitární témata, která se týkala zemí třetího světa. I když dnes se ohniska krize nacházejí také blízko Afriky, jejich dopad pociťuje Evropa mnohem více, než v nedaleké historii. Hudba, která reflektuje společenské problémy, má ovšem velký potenciál oslovit i lidi, kteří se jinak o světové dění výrazně nezajímají. Uspořádání benefičního koncertu vypadá jako vhodnější cesta, jak oslovit veřejnost, než morální apel a snaha vyvolat v lidech výčitky prostřednictvím videí s plačícími dětmi uprchlíků.
|
|