Pokud chcete zhlédnout představení Deštivé dny v Divadle Ungelt, budete si muset počkat, nebo připlatit – pravděpodobně i oboje. My jsme proto zvolily jinou taktiku. Jednorázové hostující představení v Kulturním domě v Kladně. I přesto že naše očekávání byla vysoká, zklamání se nedostavilo. Děj má působivou gradaci, psychologizace postav je přesvědčivá, obsazení vynikající.
Hra začíná a světla ne a ne zhasnout. Omyl kvůli nezkušenému personálu s hostujícím divadlem, nebo záměr? Po nějaké době se ukazuje, že druhá varianta byla správná, přesto silné osvětlení kulturního domu působí trochu rušivě – v pražském Ungeltu, kde se obvykle představení koná, jsou světla více přizpůsobená potřebám režiséra. Přesto osvětlení v průběhu hry tvoří zajímavý prvek inscenace. Naznačuje den a noc, kontrast mezi tím, co se děje za světla a tím, čeho jsme schopni v úkrytu noci.
Světelný kontrast není ale zdaleka jediný, který ve hře najdeme. Představení je totiž ukázkou dvou rozličných postav. Obě hlavní postavy, Joe a Danny, se vyvažují – kde jednomu něco chybí, druhý tím disponuje. Joe žije sám, má pouze Dannyho, kamaráda z dětství. Danny má manželku a dvě děti. Danny se o svou rodinu příliš nestará, tak tedy musí Joe. A tak dále. Nelítostný svět policistů
Nedostatek rovnováhy a nevyrovnanost s problémy, se kterými se Danny a Joe jako policisté mnohdy setkávají, prostupuje celý děj. Ten se odehrává na předměstí Chicaga, kde se objevují různá lidská individua a stvůrnost některých jejich činů nenechává chladné ani ostřílené policejní parťáky. Zvlášť těžce to nese Danny, jemuž jeho nebezpečné povolání zasáhne i do rodinného života. Není se čemu divit. Brutální vraždy, krutí a bezcitní pasáci či zneužívané prostitutky zde nejsou ojedinělou událostí. Autor hry Keith Huff ukazuje často nelítostný svět amerických strážců zákona. Právě v životě u policie našel tento bývalý redaktor internetových stránek Americké akademie ortopedických chirurgů své hlavní téma, se kterým uspěl po celém světě. Věnoval mu dohromady tři divadelní hry, kromě Deštivých dnů (v originále A Steady Rain) také The Detective's Wife, monodrama o ženě policisty, který byl brutálně zavražděn, a Tell Us of the Night. Inspiraci Huff našel ve vlastní rodině, když si za ženu vzal dceru policisty v Chicagu. Deštivé dny jsou ukázkou divadelního minimalismu, najdeme zde minimum divadelních rekvizit. K vyjádření děje i pocitů postav nám postačí za celý večer Krajčo, Švehlík a dvě židle. Nic víc, nic míň. Přesto divák neupadá do zmatků a nepochopení děje. Rovina vyprávění se plynule prolíná s rovinou přítomnou. Občas se vracíme zpět, občas dopředu, ale vždy víme, kde se v ději zrovna nacházíme. Zároveň obě postavy působí jako přirozený „korektor“ toho druhého, zejména v případě Dannyho vyprávění. Ten rád přibarvuje a zjemňuje své kontroverzní jednání, Joe ho však dokáže přimět, aby přiznal pravdu, a divák tak není ochuzen o to, co se doopravdy stalo.
Hra měla premiéru v roce 2007 v divadle Chicago Dramatists, kde Keith Huff pracuje. V roce 2009 pak prorazila do celého světa, když se začala hrát na Broadwayi a v hlavních rolích se objevila taková jména jako Daniel Craig a Hugh Jackman. Dnes je v plánu filmová adaptace, o kterou má zájem i Steven Spielberg, a Huff pro ni píše scénář. Jak prozrazuje už název, Deštivé dny nejsou žádnou veselohrou, která by si kladla za cíl obveselit diváky. Spíše naopak. Jde o surovou sondu do života americké policie a do osobních dilemat lidí zodpovědných za bezpečnost ostatních. Nenajdeme zde žádné atraktivní a spokojené policisty, jak je nám dnes mnohdy ukazují populární kriminální seriály, ale osoby poznamenané těžkou prací a krutými činy ostatních. Nutno říci, že ztvárnit tyto těžké postavy by se nepodařilo jen tak někomu a Richard Krajčo s Davidem Švehlíkem to zvládli vskutku bravurně. |
|